INVESTIRAJTE U OPŠTINU BATOČINA

 

Geografski položaj Batočine

Teritorija opštine Batočina smeštena je u središnjem delu Srbije i zahvata istočne delove Šumadije. Nalazi se u Centralnoj Srbiji, u regionu Šumadije i Pomoravlja, odnosno subregionu (okrugu) Šumadije. Opština Batočina je jedna od sedam opština Šumadijskog okruga kojoj pripada donji deo slivnog područja Lepenice i zapadni deo velikomoravske doline.

Ukupna površina opštine je 136 km2, što čini 5,69% ukupne površine Šumadijskog okruga, 2.71% regiona Šumadije i Pomoravlja, odnosno 0,24% ukupne površine Centralne Srbije i 0,15% površine Republike Srbije. Graniči se na severu i severoistoku sa lapovskom, na istoku sa svilajnačkom, na jugoistoku sa jagodinskom, na jugozapadu i zapadu sa kragujevačkom i na zapadu i severozapadu sa račanskom opštinom. Ukupna dužina granica iznosi oko 59 km, od kojih je najkraća prema opštini Svilajnac koja je duga oko 5 km, a najduža prema kragujevačkoj opštini i iznosi oko 20 km. Batočinska opština ima nepravilan oblik. Pravcem istok-zapad pruža se vazdušnim putem u dužini od oko 20 km, a pravcem sever-jug u dužini oko 14,5 km.

Administrativno-upravno sedište opštine je varošica Batočina, koja se nalazi u severnom delu opštinske teritorije na 44°08'15" severne geografske širine i 21°05'15" istočne geografske dužine. Locirana je u dolini Velike Morave na mestu gde se dolina Lepenice spaja sa dolinom Velike Morave. Veći deo naselja je smešten u aluvijalnoj ravni na levoj strani Lepenice. Središnji deo je u užoj aluvijalnoj ravni na nadmorskoj visini od oko 111 m, dok se ivični delovi prostiru na dodiru ravni i strane i dostižu maksimalnu nadmorsku visinu od oko 160 m.

Pored varošice i sela Batočine, na teritoriji opštine nalazi se i 10 seoskih naselja: Prnjavor, Kijevo, Žirovnica, Dobrovodica, Brzan, Milatovac, Nikšić, Badnjevac, Gradac i Crni Kao. U naseljima opštine je po popisu iz 2011. godine živelo 11.760 stalno naseljenih stanovnika. Prosečna gustina naseljenosti je u odnosu na popis iz 1991. godine kada je iznosila 100 st/km2, pala na 96 st/ km2.